Vajinusmus Sebebiyle Boşanma

08.02.2021
33
Vajinusmus Sebebiyle Boşanma

Boşanma Avukatı- Boşanma sebepleri VAJİNİSMUS

 

Vajinismus Sebebiyle Boşanma

 

Vajinismus, birtakım sosyal ve psikolojik altyapısı bulunan sebeplerden ötürü ya da ilişkiden, partnerden korku duyulması nedeniyle cinsel beraberlik sırasında aşırı kasılma neticesinde cinsel ilişki kuramamasıdır. Vajinismus rahatsızlığı, cinsel ilişki kurulmasını zorlaştırır yada cinsel ilişkiyi imkansız kılar. Vajinismus, Evlilik temelinin en önemli sebeplerinden biri olan cinsel ilişkiyi engelleyen bir rahatsızlık olmasından ötürü boşanma davalarında karşımıza çıkan durumlardandır.

Bu rahatsızlık, Evlilik birliğini çekilmez hale getirmektedir.

Ülkemiz, vajinismus sorununun dünyada en sık görüldüğü ve boşanma sebebi olarak sıkça gündeme geldiği ve bu sebeple boşanmaların yüksek olduğu ülkelerdendir.

 

Tıp biliminde, primer ve sekonder olarak 2’ye ayrılır. Psikolojik olarak ağır basan sekonder vajinismus toplumumuzda daha sık görülmektedir. Bu tür, tedavi edilebilir niteliktedir ve hukuki anlamda boşanma davası bakımından önem arz eder.

Vajinismusun boşanma gerekçesi olarak gündeme geldiği davalarda, hakim, vajinismusun niteliği itibariyle tedavi edilebilir olup olmadığı hususunu araştıracaktır.

Bunun tespiti ibilirkişi raporu ile söz konusu olabilir. Şayet vajinismus tedavi edilebilir ise değerlendirilecek diğer unsur vajinismus olan kadının tedaviden kaçınıp kaçınmadığına bakılması olacaktır. Şayet kadın tedaviden kaçınmıyor, tedavi olmak için çaba sarf ediyorsa o zaman kocanın bu bu tedavi sürecini desteklemesi ve eşine her anlamda destek olması gerekmektedir. Yargıtay, “tedavi edilebilir vajinismus rahatsızlığı olan kadının tedaviden kaçınma durumu olmadığı için kocanın açtığı boşanma davasının reddedilmesini” hukuka uygun bulmaktadır. vajinismusun tedavi edilebilir olup olmadığına, kadın tarafın konuya ilişkin tedavi konusundaki kabul ve çabasına bakılmalıdır.

 

Yargıtay kararlarında, cinsel birlikteliğin evlilik için olmazsa olmaz unsurlardan olduğunu ve evlilik süresi içinde cinsel ilişkinin kurulamamış olmasını evlilik birliğini sarsan bir unsur olarak ele almıştır. Her cinsel sorun bir boşanma sebebi teşkil etmemektedir. Bunun bir boşanma sebebi olması için cinsel sorunun cinsel ilişkinin kurulmasını engellemesi gerekmektedir. Cinsel sorunu olan tarafın makul sürede tedavi olması gerekmektedir. Cinsel bir rahatsızlık veya vajinismus nedeniyle cinsel ilişki kuramayan taraf bir de tedavi olmayı reddediyorsa bu hem bir boşanma hem de tazminat sebebi olabilecektir. Nitekim Yargıtay, eşlerden birisinin cinsel sorun taşımasına rağmen tedaviden kaçınması durumunda diğer eşin evi terk etmesini ve boşanma davası açmasını haklı görmektedir.

 

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ nin 2002/1552 E, 2003/2680 K, 20.03.2003 T. sayılı kararında, evlenmenin sosyal ve duygusal amacının yanı sıra eşlerin cinselliğe ilişkin fiziki fonksiyonlarının normal yapıda olduğu durumlarda, psikolojik sebebe dayanarak evlilik birliği içerisinde cinsel ilişki kuramayan tarafların evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı kabul edilmiştir. Karı ve kocanın müşterek hayatları içerisinde makul bir zaman içerisinde cinsel birlikteliğin başarılamamış olması birbirine karşı kin ve nefret duygusu oluşmasına ve evlilik hayatının devamında isteksizliğe neden olabilmekte olup evlilik birliğini temelinden sarsılmış olarak kabul edilmekte ve Hakim boşanmaya karar vermektedir.

 

Vajinismus sebebiyle boşanma konusunda merak ettikleriniz ve detaylı bilgi ve uzman Boşanma Avukatı ile görüşmeniz için iletişim numaramızdan arayabilirsiniz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın