Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması – Boşanma Avukatı

19.06.2020
423
Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması – Boşanma Avukatı

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Kanuni Haller – Şiddetli Geçimsizlik Sebebiyle Boşanma Davası Açma- Boşanma Avukatı

Diğer makalelerimiz de de belirttiğimiz üzere davalar dilekçelerle kazanılır ve dilekçeler ile kaybedilir. Özellikle sosyal boyutta yaşanan durumların tam ve doğru şekilde ifade edilmesinin yanında, pratik anlamda deneyime sahip kanunu ve uygulamayı bilen bir Avukat Çekişmeli Boşanma Davalarının mihenk taşıdır. Bu doğrultuda muhakkak, alanında uzman, teori ve pratik anlamda deneyime sahip iyi bir Boşanma Avukatı ile çalışılmalıdır. Boşanma Avukatı olarak müvekkilimizin en üst düzey hak ve menfaatlerini tesis etmek adına, müvekkillerimizi ve yaşadıkları olayları dinleyerek, olayları doğru analiz ederek, en doğru hukuksal ol haritasını çizerek ve hukuksal başvuruları yaparak, üst düzey menfaatlerin tesisini sağlamak için var gücümüzle çalışmakta ve güzel sonuçlar elde etmekteyiz.

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsıldığının Kabul Edildiği Kanuni Haller

(Medeni Kanun 166/2-3)

Şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan boşanma davası, kusur esasına dayanan dava türüdür. İş bu davada Hakim tarafından kusur araştırması yapılır.  Davayı açan taraf karşı tarafın kusurlu olduğunu iddia ediyor ise bunu ispat etmelidir aksi halde boşanma davası reddedilir.

Medeni Kanun, eşlerin kusuru olmasa dahi,  “evlilik birliğinin temelinden sarsılması” durumunu bazı hallerde kabul etmiştir. Şöyle ki;

  1. Anlaşmalı Boşanma Halinde Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması

Her iki tarafın ortak iradelerini esas alan bir protokol düzenlemeleri ile birlikte bir protokolünde ek olduğu dilekçe ile açılarak tek celsede biten davalar Anlaşmalı boşanma davalarıdır.  Bu davalar; evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı gerekçesine dayanır. Evliliğin en az bir yıl sürmüş olması şartı aranmaktadır. Ve eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Hakimin,  tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi gerekmektedir.

  1. Ortak Hayatın Yeniden Kurulamaması: Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi durumunda müşterek hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılmaktadır. Bu durumda, taraflardan birinin talebi üzerine boşanmaya hükmedilir.

 

Anlaşmalı ya da Çekişmeli Boşanma Davalarında, boşanma Avukatı oldukça esaslı bir rol üstlenmektedir. Hak arayışının durum ve olgulara uygun şekilde yapılması, dilekçelerde tüm hususların usule, yasaya uygun şekilde belirtilmesi taleplerin anlaşılır ve gerçeğe uygun şekilde yapılması, süresinde yapılan başvuru ve işlemler, davanın kazanılma ve kaybedilmesinde ve menfaatlerin tesis edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Tüm bu hususların eksiksiz ve doğru şekilde ileri sürülmesi ancak alanında uzman bir boşanma avukatı ile mümkündür. Bu konuda siz danışanlarımıza ve müvekkillerimize memnuniyetle  hukuksal destek vermeye hazırız.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Arayın