Nafakanın Kaldırılması Davası

18.05.2020
114
Nafakanın Kaldırılması Davası

Nafakanın Kaldırılması Davası

 
Boşanma gerçekleştikten sonra bazı durumlarda, Nafaka ödeyen kişinin nafaka ödemesini gerektiren koşulların ortadan kalkması ile sorumluluğu sona ermektedir.
Nafaka, taraflardan birinin boşanma sebebiyle yoksulluğa düşmesinden dolayı ödenen maddi destektir. Geçimini sağlayamayacak derecede maddi güçlük çeken nafaka alacaklısının maddi durumunda değişiklik meydana gelmesi durumunda nafaka yükümlüsü tarafından nafakanın kaldırılması davası açılabilir. Nafaka yükümlüsünün ekonomik ve sosyal durumunda değişiklik olması halinde de iş bu dava açılabilmektedir. Şayet nafaka yükümlüsünün bedensel zarara uğraması ve çalışamayacak duruma gelmesi dolayısıyla ekonomik durumunda değişiklik olacaktır. Böyle bir durumda kendi geçimini sağlayamayacak olan nafaka yükümlüsünün nafaka ödemesi söz konusu olmayacaktır.
Nafakanın iştirak nafakası olması halinde, müşterek çocuğun reşit olması ile veya eğitim hayatı reşit olduktan sonra devam ediyorsa, eğitim hayatı sona erince nafaka son bulmaktadır. Bu durumlarda nafaka yükümlüsü mahkemeye başvurarak nafakanın kaldırılmasını talep ederek dava açmalıdır. Dava dilekçesinde nafakanın kaldırılması yönündeki talebin, gerekçelerinin esaslı şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

Nafaka Kaldırma Davasının olumlu neticelenmesi için davacının her türlü delille davayı desteklemesi gereklidir. En çok kaRşılaştığımız davalardan olan, eski eşten alınan nafakanın kesilmemesi için resmi nikah kıymadan evli hayatı yaşanması gibi durumlarda, bu durumun kanıtlanması gerekecektir. Nafaka Kaldırma Davaları kabul edilebilmesi için davacının nafaka kaldırılmasını gerektiren sebeplerin varlığını ispat etmesi gerekmektedir. İddia ispat edilemezse nafakanın kaldırılması mümkün değildir.
Nafaka kaldırma davalarına ilişkin olarak hukuki yardım ve avukatlık hizmeti almak için iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Arayın