18.05.2020
559
Analık Davası

Analık Davası

 
Bir kimsenin nüfus cüzdanında kayıtlı olan anne adı ile gerçek annesinin farklı olması halinde “analık davası” açılabilmektedir. İş bu dava ile nüfus kaydının düzeltilmesi ile kişinin biyolojik annesinin nüfus kütüğüne kaydedilmesi işlemi gerçekleştirilir.
4721 sayılı Türk Medeni Kanununda, çocuk ile anne aradındaki soybağı doğum ile kurulmaktadır. Bazı durumlarda ise, nüfusta kayıtlı olan kişi çocuğu doğuran anne olmayabilmektedir. Bu ve benzer hallerde, kişi analık davası ile yanlış kaydın düzeltilmesi yoluna gidebilmektedir. Analık davası görevli mahkeme; davayı açacak olan kimsenin yerleşim yeri Asliye Hukuk Mahkemesidir. Analık tespiti davası açılırken davalı olarak ya ilgili kimse ya da Nüfus Müdürlüğü gösterilmelidir. Analık davası esası, bir nüfus kaydının düzeltilmesi işlemine yöneliktir. Bu sebeple davacı, davayı Nüfus Müdürlüğü’ne de yöneltebilir. Analık davası ile nüfus kaydının anne açısından düzeltilmesi gerçekleşecektir. Dolayısıyla analık davası ile kişinin biyolojik annesi de tespit edilmelidir. İlk olarak, kişi analık davası dilekçesi ile mahkemeye başvurduğunda elindeki tüm delilleri de mahkemeye sunmalıdır. Fakat hakim, kişinin iddiasını ispatlamak amacıyla mahkemeye sunmuş olduğu bu deliller dışında, re’sen maddi olguları kendiliğinden araştırır ve kanıtları serbestçe takdir eder.
Analık tespiti davası için tanıklar, nüfus kayıtları delil niteliğindedir. Ancak söz konusu davada esas delil DNA testidir. Taraflar, soybağının belirlenmesi için gerekli araştırmalara rıza göstermelidir. Aksi durumda hakim rıza göstermeyen taraf aleyhine karar verebilmektedir.
Çocuk gerçek annesinin kim olduğunu öğrendiğinde annelik davası açarak bunun düzeltilmesi yoluna gidebilmektedir. Çocuğun doğumundan sonra hastanede kasıtlı ya da kasıtsız, başka bir çocukla değiştirilmesi de mümkün olabilmektedir. Annelik davası açılabilecek bir başka hal ise çocuğun doğumundan sonra kaçırılmış ve kaçıran kişiler tarafından bir başka kadının çocuğu olarak kaydedilmesidir. İşbu hallerde belirttiğimiz üzere anne adının düzeltilmesi davası açılabilecektir.
Analık hakkı davası tespit davası niteliğinde bir davası olup, herhangi bir süreye bağlı kalınmaksızın, dava için zamanaşımı yada hak düşürücü süre öngörülmemiştir.
Analık davalarına ilişkin olarak hukuki yardım ve avukatlık hizmeti almak için iletişim sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Arayın