Çekişmeli Boşanma Avukatı – Evlilik Birliğinin Sarsılması

Çekişmeli Boşanma Avukatı – Evlilik Birliğinin Sarsılması

ÇEKİŞMELİ BOŞANMA AVUKATI

Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması-

Şiddetli Geçimsizlik Nedeniyle Açılan Boşanma Davası- Çekişmeli Boşanma Avukatı

Günümüzde oldukça yoğun talep olması neticesinde, boşanma konusu da evlenmek kadar doğal bir sonuç haline gelmiştir. Bu bağlamda kişiler gerek hızlı çözüm ve sonuç almak için gerekse menfaatlerinin tam ve doğru tesis edilmesi için Çekişmeli Boşanma Avukatı arayışına girmektedirler. Çekişmeli Boşanma Avukatı olarak müvekkilimizin en üst düzey hak ve menfaatlerini tesis etmek adına müvekkillerimizi, yaşadıkları olayları dinleyerek, doğru analizler ile beraber, tam ve doğru hukuksal taleplerle beraber başvuruları gerçekleştirerek, doğru hukuksal neticelere varmak için var gücümüzle çalışmakta ve güzel sonuçlar elde etmekteyiz.

Tarafımıza gerçekleştirilen boşanma başvuru sebepleri çok çeşitli olabilmekle beraber, genelde şiddetli geçimsizlik sebebiyle tarafların anlaşamaması şeklinde olmaktadır. Tarafların, evlilik birliği ve müşterek hayatı sürdürmeleri beklenmeyecek derecede birliğin temelinden sarsılması halinde, kural olarak kusursuz veya daha az kusurlu eşin diğer eşe açtığı şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan boşanma davasıdır.

Medeni Kanuna göre boşanma sebepleri, genel ve özel boşanma sebepleri şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Özel boşanma sebeplerine dayanılarak açılan davalar dışındaki tüm davalar evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle açılan genel boşanma davası olarak kabul edilir.

Yukarıda bahsettiğimiz Özel Boşanma sebepleri; Zina, Hayata Kast, Pek Kötü veya Onur Kırıcı Davranış, Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme, Terk, Akıl Hastalığı sebepleridir.

Özel boşanma sebepleri ile genel boşanma sebepleri arasındaki fark kusur ispatı açısından ortaya çıkmaktadır. Şayet bir boşanma davasında sözü geçen Özel boşanma sebepleri varsa, davacı, karşı tarafın kusurlu olup olmadığını, hangi tarafın ne kadar kusurlu olduğunu ispatlamak zorunda değildir, özel bir boşanma sebebi olduğunu ispatlaması yeterlidir. Şiddetli geçimsizliği oluşturan genel boşanma sebepleri ileri sürülmesi halinde boşanma kararı verilebilmesi için davayı açan ve iddiada bulunan taraf kusuru ispat etmelidir.

İş bu özel sebepler dışında açılan tüm boşanma davaları, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle açılan genel boşanma davası olarak nitelendirilir. Çekişmeli boşanma davasında değerlendirilmesi ve sonuca bağlanması gereken bazı hukuki sorunlar da ortaya çıkar: Şöyle ki; bu sorunlar;  Boşanma davası süresinde ve sonucunda Eşe ödenecek Nafaka, Müşterek çocuk varsa çocuğa ödenecek nafaka, Müşterek çocuğun velayeti. Kusur durumuna göre maddi ve manevi tazminata hükmolunması, Birlik içerisinde edinilen malların paylaşımı, düğünde takılan ziynet eşyalarının paylaşılması hususlarıdır.

Çekişmeli boşanma davası, Şiddetli Geçimsizlik ve bir özel boşanma nedeniyle birlikte açılabilmektedir.

Çekişmeli boşanma davası, hem şiddetli geçimsizlik sebebine, hem de özel bir boşanma sebebine dayalı olarak açılabilir. Bu durumda mahkeme, ileri sürülen özel bir boşanma sebebi var ise özel nedene dayalı olarak boşanma kararı verecektir. Özel boşanma sebebinin gerçekleşmediği görüldüğünde genel boşanma nedeni olan evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma kararı verecektir.

Tüm bu hususların eksiksiz ve doğru şekilde ileri sürülmesi ancak alanında uzman bir çekişmeli boşanma avukatı ile mümkündür. Bu konuda siz danışanlarımıza ve müvekkillerimize hukuksal destek vermeye hazırız.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

WhatsApp chat