Salgın Süresince Boşanma Davası Açma

Salgın Süresince Boşanma Davası Açma
COVID-19 Salgını sürecinde

Çekişmeli veya Anlaşmalı Boşanma Davası Açabiliyor muyuz?

Son günlerde tarafıma en sık sorulan sorulardan birini yanıtlamak istedim.
Bu süreçte, Çekişmeli veya anlaşmalı boşanma davasının açılmasında bir engel bulunmamaktadır. Davalarımızı UYAP sistemi üzerinden müvekkillerimiz adına açabilmekteyiz. Ayrıca boşanma davası ile beraber müvekkilimize karşı bir suç işlenilmesi durumunda (şiddet vs..) savcılığa şikayette de bulunabilmekteyiz.
Duruşma günleri 15 haziran sonrası ileri bir tarihe verilebilmektedir.
Dava açmaya herhangi bir engel olmadığından bu süreçte önceliği anlaşmalı veya boşanma davası açmak isteyen kişiler tarafımıza başvurmakta, beraber protokollerini hazırlamaktayız. Akabinde dava sürecini başlatmaktayız.
Davanın çekişmeli olması halinde ise, Dava açılması sonrasında mahkemenin yapmış olduğu usuli işlemler devam ettiğinden davalıya dava dilekçesi gönderilmekte ve duruşma günü verilmesi adına dilekçeler aşamasının tamamlanması beklenilmektedir.
Yargı sürecine ilişkin olarak alınan tedbirlerde yargılamaya ilişkin yasal süreler de durdurulmuştur. 15 Haziran 2020’ye kadar hak düşürücü ve yasal süreleri kapsayan süreler durdurulmuş olup, davaya cevap veren, beyanda bulunan; 13 Mart – 15 Haziran 2020 süresi aralığında cevap veya ikinci cevap dilekçesini sunmaz ise hak kaybı yaşamaz.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Arayın