Boşanma Davası Sonrası iddet Süresi ve iddet Süresinde Hamilelik

08.02.2021
37
Boşanma Davası Sonrası iddet Süresi ve iddet Süresinde Hamilelik

Boşanma Davası sonrası iddet Süresi ve iddet süresinde Hamilelik

İddet Süresi Nedir?

İddet süresi ve Kanunumuza göre “bekleme süresi” boşanan kadının yeniden evlenmeden önce 300 gün beklemesine ilişkin hukuksal düzenlemedir.

İddet müddeti içerisinde hamilelik olması halinde ne olacak?

Boşanan kadının 300 günlük iddet mühleti içinde hamile kalması durumudur. İddet mühleti, boşanma kararının kesinleşmesi ile başlamakta ve 300 gün devam etmektedir.

Kadının bu süre içinde hamile kalması, bir takım hukuki problemlerin yaşanmasına neden olabilmektedir. Medeni Kanun’da hamileliğin ve doğum gerçekleştiği zamana göre bir takım hukuki karineler kabul edilmiştir.
Bunlar, aksi dava yolu ile ispatlanana dek geçerli kabul edilen hukuki durumlardır. Bu süreç içinde doğan çocukla ilgili karine: “evlilik süresinde doğan çocuğun babası kocadır. Ayrıca evliliğin sona ermesinden sonraki 300 günlük süre içinde doğan çocuğun babası da yine önceki kocadır.” Şayet bu süreç içinde doğan çocukla ilgili bu karine geçerli değilse söz konusu karineyi çürütmek için dava açılması gerekmektedir.
Bekleme süresi, Kanun’a göre, boşanan kadınlar için 300 gündür. Boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 300 günlük süre içinde boşanan kadının bir başkasıyla evlenmesini yasaklanmıştır. Bu süre içinde kadın bir başkasıyla evlenemez.
İddetin sona ermesi boşanma kararı ile değil, boşanma kararının kesinleştiği tarihte başlar. İddet mühleti sadece kadınlar için vardır. boşanan erkek bakımından bir evlilik yasağı yoktur. Boşanma kararının kesinleşmesi üzerine boşanan erkek taraf her hangi bir bekleme süresi olmadan evlilik yapabilir.
Yalnızca kadına yönelik bu düzenlemenin anayasadaki kadın-erkek eşitliğini ihlal ettiği kanaatindeyiz.
İddet süresi hesaplaması; boşanma tarihinin kesinleştiği tarihe 300 gün eklenerek iddet bitiş tarihi hesaplanarak bulunmaktadır.

İddet süresinin kaldırılması

 
İddet müddeti içinde evlenme yasağı bulunduğundan boşanan kadının yeniden evlenmesi için iddet süresinin bitmesi veya dava yoluyla kaldırılması gerekmektedir. Şayet boşanma süreci ya da iddet müddeti bitmeden bir başka erkekten hamile kalınması halinde, boşanma kesinleşse dahi annenin hamile kaldığı erkekle evlenmesi kanunen mümkün değildir. Böyle bir durumda doğacak çocuk açısından hukuksal bir takım sorunlar gündeme gelmektedir.

İddet müddetinde hamilelik ve doğum ve çocuğun hukuksal durumu

Tarafların boşanmasının kesinleştiği tarihten itibaren 300 günlük süre içinde doğan çocuğun babası, karine doğrultısunda aksi ispat edilinceye dek boşanılan eştir. Şayet iddet mühleti içinde doğan çocuğun babası boşanılan eş ise hukuksal sorun olmayacaktır. Fakat şayet doğan çocuğun babası, eski koca değil de bir başkasının olması halinde babalık karinesinin çürütülebilmesi için soybağının reddi davası açılması gerekmektedir.

İddet Müddeti konusunda merak ettikleriniz ve detaylı bilgi ve uzman Boşanma Avukatı ile görüşmeniz için iletişim numaramızdan arayabilirsiniz.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Call Now ButtonDetaylı Bilgi İçin Arayın