Sigorta Primleri Eksik Yatırılan İşçinin Hakları

24.04.2020
266
Sigorta Primleri Eksik Yatırılan İşçinin Hakları

Sigorta Primleri Eksik Yatırılan İşçinin Hakları ve Hak kayıpları

Emeklilik çalışma hayatının sona ermesiyle, bir çok çalışanın hayalini kurduğu dinlenme dönemi olup, bu dönemi huzurlu ve rahat geçirebilmek için çalışma hayatını verimli geçirmiş olmak gerekmektedir. Emeklilik dönemi için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlardan biri, sigorta primlerinin belirli gün ve şartlarda işveren tarafından yatırılmasıdır. Açılan davalar göstermektedir ki,  İşverenler tarafından usule ve yasaya uygun olarak ne yazık ki yatırılmamaktadır. İşçiler sigorta primlerinin aldıkları maaş üzerinden gösterilmemesi ve kimi zaman primlerin hiç yatırılmaması sebebiyle oldukça mağduriyet yaşamaktadırlar. İşçilerin almış olduğu gerçek maaşları doğrultusunda primlerinin yatırılmaması sözleşmesinin feshedilmesinde haklı neden teşkil etmekte ve işyerine birtakım idari para cezası yaptırımları uygulanmaktadır.

İşveren tarafından işçinin Sigorta primlerinin düzenli bir şekilde ödenmesi, emekli olabilmek kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için de önem arz etmektedir.  İşveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna  her ay düzenli olarak ödenen primler 30 günlük ücret üzerinden hesaplanır ve asgari ücrete göre belirlenir. Şayet Ödemeler düzenli olarak yapılmadığı takdirde sağlık hizmetlerinden tam ve gereği gibi hizmet alınamaz. Primler ödenmediğinde, ödenmeyen günler emeklilik kapsamında prim gününe dahil edilmez.

 

Sigorta Primleri Eksik Yatırılan İşçi bu konuda ne yapabilir?

 

Primleri eksik yatırılan işçi, iş aktini haklı nedene dayanarak feshedebilir. Bu durumda işçi, kıdem tazminatına hak kazanır, işveren ödemez ise işçi bu konuda işverene karşı dava açabilecektir.. İşçi, işvereni SGK’ya şikayet ederek, idari cezalar almasına da neden olabilir. Sigortası hiç yapılmamış işçi bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez İl Müdürlüğü’ne başvurmalıdır. İşçi gerçek maaşını gösterir evrakları saklamalı, bu evrakları yeri geldiğinde SGK yetkililerine veya İş Mahkemelerine ibraz etmelidir.

Primlerin Eksik Yatırılan iş aktini feshedebilir mi?

 

İşçinin sigorta priminin eksik yatırılması ya da hiç yatırılmaması “ahlak ve iyiniyet kurallarına” aykırılık teşkile etmektedir. Bu doğrultıda İşçi, i̇ş sözleşmesini haklı nedenle derhal feshedebilir.

 

Primlerin Eksik Yatırılması Nedeniyle İş aktinin Feshi ve Kıdem Tazminatı

 

Sigorta primleri eksik yatırılan işçi, iş aktini haklı nedenle derhal feshedebilecektir. İş aktini derhal fesheden işçi kıdem tazminatına hak kazanır ve kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmesini talep edebilir. Ödeme yapılmaması halinde, İş Mahkemesinde alacak davası açılacak olup,  uyuşmazlık dava yoluyla çözülecektir.

İş aktini primlerin eksik yatması sebebiyle fesheden İşçi İhbar Tazminatı talep edebilir mi?

İş aktini, primlerinin eksik yatması sebebiyle fesheden işçi, ihbar tazminatı talep edemez.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Arayın