İŞÇİ VEYA İŞVERENİN KORONAVİRÜSE YAKALANMASI DURUMUNDA NE YAPILABİLİR?

25.04.2020
79
İŞÇİ VEYA İŞVERENİN KORONAVİRÜSE YAKALANMASI DURUMUNDA NE YAPILABİLİR?
İŞÇİ VEYA İŞVERENİN KORONAVİRÜSE YAKALANMASI DURUMUNDA NE YAPILABİLİR?
 
İş Kanunu 24. Maddesi, işçinin iş sözleşmesinin haklı nedenle derhal feshini düzenlemektedir. Buna göre; “İşçi işçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa, iş sözleşmesini sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeksizin feshedebilir.”
İşverenin iş sözleşmesini, haklı nedenle derhal fesih haklı düzenleyen 25. madde:
a) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa yakalanması veya engelli hâle gelmesi durumunda, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş işgününden fazla sürmesi,
b) İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulu’nca saptanması durumunda işveren süresi belirli olsun veya olmasın işveren iş sözleşmesinin sürenin bitiminden önce veya bildirim süresini beklemeden feshedebilir.
Ülkemizin içinde bulunduğumuz bu süreci bir an evvel atlatmasını ve sağlıklı günlerde güçlü bir şekilde iş ve sosyal hayatımızda yeniden bir araya gelmeyi dileriz.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Arayın