İş Hukuku ve Covid-19

25.04.2020
179
İş Hukuku ve Covid-19

İŞ HUKUKU VE COVID-19

Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs salgını, ülkemizde Mart ayı ortalarından itibaren ilk vakanın ardından ne yazıkki hızla yayılmaktadır.
işverenlerin 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği, en temel yükümlülüklerinden biri işçisinin kanun ve iş güvenliği çerçevesinde sağlığını ve güvenliğini temin etmektir. Bu doğrultuda işveren tarafından iş yerlerinde sağlık kontrolleri yapılabilir, iş yerleri dezenfekte edilebilir, çalışanları koruyan birtakım ürünler olan dezenfektan, kolonya, maske, eldiven temin edilebilir. Tüm bu önlemlerle beraber işçi ve işverenler açısından iş hayatının sağlıklı olarak devamlılığını sağlamak adına başka yöntemlere de başvurulmaktadır.
Bu yöntemlerden sıklıkla uygulananlardan birkaçını değerlendirelim.

ZORLAYICI SEBEPLERİN VARLIĞI HALİNDE İŞÇİYE YARIM ÜCRET ÖDENMESİ

 
İş Hukuku 40. Maddesine göre; zorlayıcı sebeplerin varlığı halinde çalışamayan veya çalıştırılamayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir. Burada dikkat edilecek olan husus Koronavirüs salgının zorlayıcı sebep olarak kabul edilip edilemeyeceğidir. Kamusal bir kararla bu uluslararası salgının zorlayıcı sebep olarak kabulü halinde yarım ücret hükümleri uygulama alanı bulacaktır.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin Arayın